DO POBRANIA

W 2019 roku aktywiści Śląskiego Ruchu Klimatycznego wraz z Klubem Myśli Ekologicznej rozpoczęli prace nad Kuchnię z Klimatem, czyli cyklem spotkań edukacyjnych na temat nieskoemisyjnej diety połączonych z kuchnią społeczną. Tak oto wspólnie przeszliśmy przez cykl czterech pór roku i inspirując do zdrowego i proekologicznego odżywiania się chcemy podzielić się naszymi ebookami:

W e-booku WIOSNA piszemy o tym, jak wygląda tzw. produkcja zwierzęca, zwłaszcza mięsa i nabiału, jaka to jest skala. Specjalistka chorób wewnętrznych i reumatologii Ewa Skotalczyk pokazuje szkodliwy wpływ mleka i jego pochodnych na zdrowie; do tego dołożyliśmy przepisy na “mleczny” napój owsiany i „jogurt” z płatków owsianych. Zamieściliśmy też tekst prof. Łukasza Łuczaja: wskazówki dla początkujących, jak zbierać dziko rosnące rośliny jadalne, a następnie nasze własne doświadczenia z pospolitymi ziołami, które na wiosnę bardzo dobrze nam służą: pokrzywa, podagrycznik, mniszek, krwawnik, skrzyp – pojawia się także czosnek niedźwiedzi, chroniony w naturalnych stanowiskach, natomiast coraz częściej uprawiany w ogródkach i na działkach. Następnie proponujemy całodniowe jadłospisy, po 2 na wiosenne miesiące: kwiecień-maj-czerwiec, na śniadania-obiady-kolacje, których bazą są warzywa, owoce, ziarna, pestki, strączki, kasze, grzyby.


Zachęcamy również do pobrania e-booka LATO, w którym dr Ryś Kulik opisał drabinę troficzną, czyli sieć pokarmową na naszej planecie oraz jak dieta wpływa na zmiany klimatu. Mamy tam klimatyczne wskazówki praktyczne autorstwa Barbara Ewa Wojtaszek oraz przepisy aktywistów klimatycznych na sezonowe śniadania – obiady – kolacje w miesiącach lipiec – sierpień – wrzesień. Np. kapusta modra z porzeczką/żurawiną, czipsy pokrzywowe, szparagi, owoce jagodowe a także ciasto marchewkowe na deser.


Jesienny e-book poświęciliśmy różnorodności biologicznej – tej na zewnątrz, ale też wewnątrz, naszej mikroflorze jelitowej. Znajdziecie w nim bardzo ciekawe teksty na ten temat prof. Piotr Skubała, a także wskazówki dotyczące fermentacji, przepis na chleb na zakwasie, całe bogactwo dyni, warzyw sezonowych, kiszonek.Tak nam wypadło, że e-book JESIEŃ objął miesiące październik-listopad-grudzień, dlatego też dodaliśmy małe co-nieco na święta Bożego Narodzenia. Np. przepisy na tradycyjny barszcz czerwony na własnym kwasie buraczanym, kulebiak oraz wegańską wersję tradycyjnej śląskiej makówki.


E-booka ZIMA również zawiera ciekawe teksty: pogoda a klimat, domowa uprawa grzybów (Kamil Szewczyk), parapetowy zielnik dla mieszkańców bloków (Wojtek Juszkiewicz). Do tego są przepisy na miesiące styczeń-luty-marzec: potrawy z grzybów, warzyw korzeniowych, kapustnych, kiszonek, jarmużu, strączków. Dla Ślązaków roślinna wersja panczkrautu – potrawy z ziemniaków i kiszonej kapusty.