Wartości i zasady

KONTRAKT dotyczący spotkań ŚRK

 1. Różnorodność
  Jesteśmy z różnych stron, mamy różne doświadczenia, reprezentujemy różne grupy, mamy różne możliwości zaangażowania i to wszystko jest w porządku.
 1. Otwartość
  Pierwszeństwo wysłuchania przed przekonywaniem. Wykorzystajmy ten czas nie tylko na wyrażanie swoich racji, ale też na poznanie innych perspektyw.
 1. Pozytywna intencja
  Rozmowy o klimacie mogą być gorące, przyjmijmy, że wypowiadamy się z szacunkiem, a jeśli usłyszymy coś, co jest trudne i nieprzyjemne, to zakładamy, że intencja była pozytywna, tylko w komunikacji coś nie wyszło.
 1. Szacunek do czasu
  Spotkanie trwa 2 godziny, pilnujmy czasu trwania poszczególnych elementów, żeby się zmieścić  w założonych ramach czasowych.
 1. Dbałość o wzajemny komfort
  Ograniczmy w takim stopniu, w jakim to możliwe, korzystanie z telefonów oraz  rozmowy kuluarowe, żebyśmy dali radę się słyszeć i sprawnie pracować w całej  grupie.

ZASADY KOMUNIKACJI WEWNĘTRZNEJ:

 1. Spotkania na żywo
  Spotkania wszystkich członków i członkiń Śląskiego Ruchu Klimatycznego odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca w godzinach 18.00-20.00. 
  Na spotkaniach poruszamy tematy dotyczące całego Ruchu, a także dzielimy się informacjami dotyczącymi prac grup roboczych. 
  Oprócz spotkań wspólnych grupy robocze niezależnie ustalają swoje spotkania robocze oraz sposób kontaktowania się. 
 1. Grupa na Facebooku
  To narzędzie komunikacji wewnętrznej – tylko dla członków i członkiń Ruchu. Grupa FB jest przestrzenią pracy nad przedsięwzięciami i akcjami, wymieniania się pomysłami oraz bieżącej współpracy i dyskusji.
 1. Fanpage na Facebooku
  Zależy nam na nagłaśnianiu działań Ruchu i włączaniu do niego nowych osób. Wszystkie osoby z Ruchu mogą proponować treści na fanpage – swoje propozycje postów wrzucamy w grupie na FB, zaś ich publikacją na fanpage’u zajmuje się grupa komunikacyjna.
 1. E-mail wewnętrzny
  W komunikacji wewnętrznej korzystamy z listy mailingowej slaskiedlaklimatu@googlegroups.com Dodajemy do niej wszystkie osoby, które były choć raz na spotkaniu Ruchu – ogólnym lub rekrutacyjnym. Mail wewnętrzny to swego rodzaju newsletter czy też tablica ogłoszeń. 
 1. E-mail zewnętrzny
  Do komunikacji na zewnątrz – np. z dziennikarzami i dziennikarkami, organizacjami partnerskimi, osobami, które proszą o nasz kontakt mailowy używamy adresu slaskiruchklimatyczny@gmail.com To nasza oficjalna skrzynka odbiorcza, zatem adres można udostępniać osobom spoza Ruchu. Tę skrzynkę mailową obsługują osoby z grupy komunikacyjnej.
 1. Przestrzeń dyskowa Google
  Na koncie adresu slaskiruchklimatyczny@gmail.com mamy dostępny dysk Google, gdzie każda i każdy z nas może wrzucać interesujące pliki/dokumenty/materiały, a inni mogą się z nimi zapoznać. Do tej przestrzeni mają dostęp wszyscy członkowie i członkinie Ruchu poprzez linki udostępniane w mailingu i/lub na grupie FB.