MANIFEST

My, Śląski Ruch Klimatyczny – mieszkanki i mieszkańcy województwa śląskiego – nie możemy już dłużej patrzeć na bezczynność i nic nie zmieniające ruchy polityków, dlatego ogłaszamy Stan Zagrożenia Klimatycznego i Środowiskowego. Stoimy w obliczu śmiertelnego zagrożenia: trwa prawdziwy klimatyczny kryzys i kolejne wielkie wymieranie gatunków. To największe wyzwanie w dziejach ludzkości, które wymaga naszych zdecydowanych działań!

CO SIĘ DZIEJE?

Wszystkie liczące się międzynarodowe instytucje i organizacje badawcze (w tym PAN) zgodnie twierdzą, że żyjemy w czasie kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Jednocześnie wskazują, że to człowiek i jego rabunkowa gospodarka ziemskimi zasobami, a przede wszystkim spalanie węgla i innych paliw kopalnych, powoduje globalną katastrofę. Efekty tej działalności możemy obserwować już dzisiaj: nasilają się ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak przewlekłe susze, gwałtowne opady, huragany, powodzie. Grożą nam klęski głodu, załamanie rolnictwa, masowe migracje i klimatyczne wojny o najbardziej podstawowe zasoby jak woda. Jeśli nie zaczniemy działać już dzisiaj, nasza cywilizacja legnie w gruzach, a człowiek dołączy do gatunków wymierających. Zdaniem naukowców, aby się uratować, ludzkość już do 2030 r. musi całkowicie zmienić działanie sektora energetycznego, znacząco zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co oznacza radykalne ograniczenie konsumpcji, nie tylko energii.

DLACZEGO TUTAJ?

Śląsk tradycyjnie był centrum gospodarki opartej na wydobywaniu i spalaniu węgla. Z górnictwem węglowym wiąże się nasza historia. Obecnie w Europie jesteśmy regionem o największej liczbie kopalń, a rząd chce budować nowe! Naukowcy jednak przedstawiają niezbite dowody, że czas paliw kopalnych, takich jak węgiel, się skończył! Dla naszego bezpieczeństwa musimy przejść na takie źródła energii, które ograniczą skutki katastrofy klimatycznej i środowiskowej. Dlatego właśnie tu, w województwie śląskim, powstał Śląski Ruch Klimatyczny, który działa dla klimatu, dla regionu i dla przyszłych pokoleń. Dosyć czekania, nadszedł czas działania!

ANGAŻUJ SIĘ

Pierwszym działaniem na rzecz ochrony klimatu i środowiska, które możesz podjąć już dziś, by ratować nasz świat, jest zaangażowanie się. Nic nie wpływa tak wyraźnie na zmianę rzeczywistości jak aktywizacja społeczeństwa i wspólna praca nad tą zmianą. Zrzeszaj się, organizuj w większe grupy. Dołączaj do ruchów, stowarzyszeń, fundacji i innych organizacji zajmujących się walką z kryzysem klimatycznym i środowiskowym. Dołącz do Śląskiego Ruchu Klimatycznego! Bardzo Cię potrzebujemy!

WYWIERAJ PRESJĘ

Historia pokazuje, że każda zmiana polityczna jest możliwa, jeśli tylko obywatele i obywatelki wywierają presję na rządzących. Bierz udział w demonstracjach, marszach dla klimatu, strajkach. Twórz i podpisuj petycje w sprawie kryzysu klimatycznego i środowiskowego. Głosuj na polityczki i polityków świadomych kryzysu i takich, którzy mają pomysły, jak się z nim zmierzyć.

ZMIENIAJ SIEBIE

Zmiana może się rozpocząć od każdego i każdej z nas, a nasze indywidualne wybory i zachowania mają znaczenie. Angażuj się, wywieraj presję, działaj! Mów niewygodną prawdę o kryzysie klimatycznym i środowiskowym – wszędzie i wszystkim. Bądź na bieżąco z informacjami o klimacie i rozpowszechniaj o nim wiedzę. Zaproś do działań bliskich i znajomych. Jedz mniej mięsa i produktów odzwierzęcych, nie lataj samolotem, poruszaj się transportem publicznym lub rowerem, wybieraj odpowiedzialnych dostawców energii – to właśnie te z indywidualnych działań mają największy sens dla ochrony klimatu. Dlaczego? Te sektory – produkcja mięsa, transport, energetyka – emitują najwięcej gazów cieplarnianych. Działaj w zgodzie z własnym sumieniem i na miarę swoich możliwości, by ratować nasz wspólny dom.

Dołącz do nas!